Broşür tasarımı yaparken nelere dikkat etmeliyiz ?

Ürün, hizmet, kampanya gibi tanıtım etkinliklerini duyurmak için tercih edilen broşürler, yazılı baskılardan oluşur. Ekonomik, pratik, eskimeyen ve daima tercih edilen tanıtım yollarından biri olan broşürler; kurumsal kimlik oluşturmaktan, geniş kitlelere ulaşıp marka bilinirliğini artırmaya kadar birçok alanda firmalara fayda sağlar. Broşür yaptırmak bu açıdan küçük – orta – büyük tüm işletmeler ve markalar için gereklidir.

broşür yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? Etkili bir broşürde neler önemlidir? İnceleyelim;

Hedef Kitle Baz Alınmalı

Broşür henüz tasarım aşamasındayken sektör ve hedef kitle analizi yapılarak bu yönde bir çalışma ortaya konmalıdır. Müşterinin ilgisini cezp edecek, sektördeki rakiplerden sıyrılacak bir broşür için saha araştırması faydalı sonuçlar doğurur.

İletişim Bilgileri Dikkat Çekmeli

Broşürlerin alt köşelerinde yer alan iletişim bilgisi internet – telefon – adres olacak şekilde eksiksiz ve doğru bir şekilde yerleştirilmelidir. İletişim bölümünde kullanılan font ve yazı boyutu okunaklı, net bir görüntüde olmalıdır.

Yazı ve Görsel Uyumu Yakalanmalı

Broşürün ilk anda dikkat çekmesi için yüksek kaliteli, hizmet ve ürüne yönelik doğru seçilmiş bir görsel kullanılmalıdır. Görseller broşüre titiz bir şekilde yerleştirilmelidir. Öyle ki broşürü inceleyen hedef kitle yorulmamalı, sıkılmamalıdır. Aynı şekilde kullanılacak yazı tipi görselle uyum içinde olmalıdır. Yazılar görsel ile bir arada kullanılacaksa iç içe girmemeli, birbirini kapatmamalıdır.

Kağıt Seçimi Dikkate Alınmalı

Broşür için tam istenilen şekilde bir tasarım yapıldıktan sonra kağıt seçimi devreye girer. Tasarım ne kadar harika olursa olsun iş baskı aşamasında biteceğinden broşür kağıt kalitesi en az tasarım kadar özenle seçilmelidir. Kağıdın dokusu, kalınlığı, gramajı, tipi, parlaklığı gibi detaylar kaliteli olmalıdır.

Renkler Sade ve Dinamik Olmalı

Broşürün görüntüsüne birebir etki eden renkler sektörel özelliklere göre seçilmelidir. Örneğin yemek ve gıda sektöründe genellikle iştah artırıcı olması sebebiyle kırmızı renk tercih edilir. Bu tip renk analizleri yapılarak broşüre hakim olacak renkler belirlenmelidir. Renk seçimi yaparken göz yormayan, algıda kötü etki bırakmayan renkler seçilerek sade ama etkili, dinamik bir tasarıma imza atılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir