Logo tasarım çalışmamız

Bilal A Kaptan Logo Tasarımımız müşterimize hayırlı olsun.

LOGO TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR

Dikkat çekici ve iyi bir logo hazırlamak markanızın tanınmasını sağlayacağı gibi, logonun farklı olması da marka bilinirliğinizin artmasını sağlar. 

Logo basit ve sade olmalı

Hazırladığınız logonun basit olması gerekiyor. Logonun basit olması, hatırlanmasını da kolaylaştırır. Bu nedenle de karmaşık ikonlardan ve şekillerden uzak durmanız da fayda var. Sade ve basit olması akılda kalıcılığını da artıracaktır. Büyük markaların logolarını incelediğinizde, basit ve sadeliği göreceksiniz. Tabi ki basit ve sade bir logo yapmak kimi zaman daha da zor olabilir.

Logonun akılda kalıcı olması gerekiyor

Logonun basit olmasının yanı sıra akılda kalıcı olması da oldukça önemli. Kolay hatırlanılan bir logo, tüketicilerde marka algısı oluşmasını sağlar.

Logonun belli bir döneme ait olmaması gerekiyor

Hazırladığını logonun sadece belli bir döneme ait olmaması da gerekiyor. Bunun en iyi örneklerinden biri Coca Cola’dır. Logonun uzun soluklu olması, yıllar içinde marka algısının iyice oturmasını sağlar. Bu nedenle de hazırladığınız logonun gelecek dönemlerde de akılda kalıcı ve dönemin özelliklerini yansıtabiliyor olması gerekiyor.

Kontrast alanları kullanın

Logonuzu hazırlarken, kontrast alanları kullanmak da oldukça iyi bir yöntemdir. Kontrast alanlardan kastımız, logonuzun arka plan rengi ile uyumlu bir şekilde kullanılması. Böylelikle arka plan rengini de logonun doğal alanı olarak kullanarak, çok fazla karmaşıklık yaratmadan, ilgi çekici bir logo hazırlayabilirsiniz.

Logonuzun siyah beyaz da kullanılacağını unutmayın

Bazen baskılar da logonuzun siyah beyaz da kullanılabileceğini unutmamanız gerekiyor. Bu nedenle renkli bir logo hazılarsanız dahi bu logonun siyah beyaz renk tonlarında nasıl görüneceğini test etmeniz gerekiyor. Eğer siyah beyaz tonlarda logonuz, aslını iyi bir şekilde yansıtamıyorsa renk seçeneklerinizi ve kontrast oluşturan alanları tekrar elden geçirmelisiniz.

Orijinal ve yaratıcı olun

Bu aşamada markanızı ve ürününüzü iyi tanımak da bir o kadar önemli. Markanızı iyi bir şekilde yansıtacak semboller ya da fontlar kullanmanız oldukça önemli. Bu unsurları seçerken fikir almak için ünlü logolara bakabilirsiniz; fakat kendi markanızın başka markalara benzememesi için orijinal ve yaratıcı fikirler üretmeniz gerekir.

Başka markaların logolarına benzemek, sizin marka değerinize zarar verebilir. Başka logolarla benzerlik göstermesi, tüketicilerin aklını karıştıracağı için bu da markanızın tanınırlığının azalmasına neden olur.

Mesajınızı açıkça vermeye çalışın

Logonuzda bir sembol kullanmayı planlıyorsanız bu sembollerde mesajınızı açıkça yansıtmaya çalışın. Bu verdiğiniz hizmet ya da ürününüzle ilgili bir mesaj olabilir.

Marka kimliğinizi yansıtan bir font kullanın

Her yazı fontunun belli bir karakteri vardır. Verdiğiniz mesaj, ürün veya hizmetinizin de belli bir karakteri ve hissiyatı vardır. Bu nedenle de kullandığınız fontu seçerken bu kimliği yansıtabilmeniz gerekiyor.

Ciddi ve kurumsal bir kimliğiniz varsa, daha sert ve köşeli yazı fontlarını kullanabilirsiniz. Eğlenceli ve gençlere yönelik bir hizmet sunuyorsanız seçeceğiniz yazı fontları daha yuvarlak köşelere sahip olabilir.

Hedef kitlenizi göz önünde bulundurun

Logonuzu oluştururken hedef kitlenizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hedef kitlenizi çoğunlukla erkekler oluşturuyorsa, kırmızı, pembe ve mor gibi renkleri kullanmamanız oldukça önemli. Bu renkler erkeklerin çok fazla tercih ettiği renkler değildir. Bunun yerine daha koyu renklere yönelebilirsiniz. Siyah, gri, lacivert gibi renklere yönelmek logonuzu daha çekici yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir