Muğla Çocuk Akademisi Tanıtım Klibi

Muğla Çocuk Akademisi Eğitim kurumuna hazırlamış olduğumuz tanıtım klibimiz.

Tanıtım Kliplerinin çekilmesi ve düzenlenmesi ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı konuları da bu vesile ile ele almak istedik. Bunları şu şekilde ele alalım

İşletmeniz İçin Muhteşem Bir Tanıtım Videosu Nasıl Yapılır?

Çekime başlamadan önce işletmenizde ön plana çıkarmak istediğiniz yönlere karar verin. Rakiplerinizden sizi ayıran noktaları düşünün ve bu özelliklere odaklanan bir video hazırlayın.

Resimli taslak oluşturmak veya istediğiniz görüntüleri sıralı olarak çizmek, kameranızı elinize almadan önce içeriğinizi görselleştirmenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca fikirleriniz ve bunların gerçekleştirilmesi üzerinde ince ayarlamalar için kullanılabilecek “kaba taslak” bir çekim yapmak da yararlı olabilir. Küçük, ince düzeltmeler ile küçük bir prova, prodüksiyonunuzun son halini önemli ölçüde geliştirebilir.

Ne tür ekipmanlar gerekli?

Kamera

Videonuzun kalitesini belirlemede belki de en önemli faktör başta kamera olmak üzere ekipman seçiminizdir. Temel olarak iki tür cihaz vardır: Özel video kameraları ve dijital fotoğraf makineleri/mobil telefonlar. Profesyonel kalitede videolar çekmek istiyorsanız, özel bir video kamera kullanımı tercih edilebilir.

Tripodlar

Çekim yaparken tripod kullanmanız özellikle tavsiye edilir. Amatör ve profesyonel kalitedeki video arasındaki fark, bu temel aksesuarla sağlanabilir. Kameranın sallanmasını engellediği sürece, ucuz bir tripod bile fark yaratarak, son prodüksiyonunuzda harika sonuçlar verebilir.

Ses

Videonuzda fon müziği mi yoksa doğrudan kameraya konuşan bir sunucu mu kullanacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Videonuzu farklı ülkelerdeki kişilerin izleyeceğini ve ses kaydının yapıldığı dili anlamayabileceğini unutmayın.

Bir sunucu kullanmaya karar verirseniz, mikrofon için de yatırım yapmanız gerekli olabilir. Birçok video kameranın etraftaki gürültüleri de alan çok yönlü mikrofonu bulunmaktadır. Sıklıkla, rüzgar sesi gibi, istenmeyen detayları da alabilir. Video kameranıza takılabilecek harici bir mikrofonla, kaydedilecek ses ve kalitesi üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.

Videomun mümkün olduğunca profesyonel görünmesini nasıl sağlayabilirim?

Işıklandırma

Film yapımcıları için en hayati unsurlardan biri, ışıklandırma kalitesi ve yönlendirilmesidir. “Kayıt” düğmesine basmadan önce çevrenizi iyice kontrol edin ve yeterli ışık aldığınızdan emin olun.

Kapalı alanlarda çekim yaparken, çevre koşulları üzerinde daha fazla kontrolünüz olmasına rağmen, yeterli ışığa ihtiyacınız olacaktır. Gerekirse düzeneğinize, doğal, parlak görünen ve istenmeyen gölgeleri engelleyen ekstra, dengeli bir ışıklandırma takviyesi yapın. En iyi yöntem, bir test sahnesi çekerek, gerekli ayarlamaları yapmaktır. İzleyiciler ışık takviyesi yapmış olduğunuzu fark etmemelidir.

Genelde dış çekim yapmak daha kolaydır. Güneşin, subjelerinizi domine etmek yerine tamamladığından emin olmak için lensinizden kısaca bakmanız yeterlidir. Çekim saati, videonuzun kalitesi ve atmosferinde önemli bir rol oynayabilir. Fotoğrafçılıkta, etkileyici ve orta düzey bir aydınlık sağladığından güneşin ilk ve son saatleri içinde çekim yapı‎lmasını öneren bir “altın saat” terimi vardır.

Kamera Hareketleri

Çekim yaparken kamerayı hareket ettirmemeye çalışın, kameranın hareket etmesi genelde yarardan çok zarar getirir. Hareket etmesi için açık bir neden olmadığı sürece, kamerayı kıpırdatmadan tutun ve hareketin ekran içinde olmasını sağlayın. Kamerayı yatay olarak gezdirme veya kaydırma gerekli olduğunda kabul edilebilir ancak, kameranın sallanmasını engellemek için elinizden geleni yapın (tripod bunun için mükemmeldir). Ani ve sarsıntılı kamera hareketlerinden uzak durmaya çalışın. Son olarak film çekimi yaparken yürümekten kaçının. Nadir olarak bu olumlu sonuçlar doğurabilir.

Videomu nasıl düzenleyebilirim?

Özel Efektler ve Geçişler

İyi çekimler için genellikle küçük özel efektler gereklidir. Kaybolma, çözülme veya kayma gibi geçişler, iki klibi birleştirmek için iyi bir yol olabilir ama akıllıca seçilmelidir. Çok gösterişe kaçmayın; aşırı geçiş kullanma güzel bir promosyon videosunun kalitesini riske atabilir. En basit yöntem genellikle en iyisidir ve en profesyonel görünümlü sonuçları verebilir.

Fon Müziği

Videonuza eşlik edecek müziği seçerken, vermek istediğiniz mesajı göz önünde bulundurun. Uygun şekilde kullanıldığında, müzik videonun içeriğini destekleyebilir ve gerçekten güçlü olabilir. Doğru olanı bulana kadar farklı müzikleri deneyin.

Hedef kitlenizi ve konumunuzu hesaba katın. İşletmeniz bir dinlenme yeri ve sessiz, huzurlu bir ortamsa, bu atmosferi yansıtacak bir müzik seçin. Müşterileriniz genç ve sosyal bir ortam arayanlarsa, müzik seçiminiz daha yüksek ritimli ve canlı olabilir.

Geri Bildirim alın

Videonuzu düzenledikten ve prodüksiyonunuzu tamamladıktan sonra, iş arkadaşlarınıza gösterin. Geri bildirimlerini dinleyin ve önerdikleri değişiklikleri dikkate alın. Videonuz üzerinde bir süre çalıştıktan sonra, objektif kalmanızın zor olduğu bir noktaya varabileceğiniz için diğer görüşler çok yardımcı olabilir.

Alttaki Sosyal medya linklerimizden bizi takip edebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir