Yemek Fotoğrafçılığı Hakkında Her Şey

Yemek fotoğrafçılığı zevkli ve zor bir iştir. Yaratıcılık ve pratik zeka ister. Zamanlamanız iyi olmalı. Planlama yapma yeteneğiniz yoksa geliştirmelisiniz. Çünkü yemek fotoğrafı çekmek herhangi bir manzara fotoğrafı çekmek kadar kolay bir iş değildir.

1.Yemek Fotoğrafı ve Zamanlama

Yemek fotoğrafçılığı çekimi iyi bir zamanlama ister. Eğer çekeceğiniz fotoğraf pasta,kek,tatlı gibi bir fotoğraf değilse ve sıcak servis edilen bir yemeğin fotoğrafını çekecekseniz yemek soğumadan işinizi bitirmiş olmanız gerekiyor. Fotoğrafı gören insanların, yemeğin dumanını görmesi demek o yemeğin taze olduğunu anlamaları demektir.

2. Işık Nasıl Kullanılır?

Yemek fotoğrafı çekerken ışığın çok büyük bir önemi vardır. Her fotoğrafta olduğu gibi yemek fotoğrafı çekerken de ışığı doğru kullanmalısınız. Kimse karanlıkta çekilmiş bir yemeğin fotoğrafını etkileyici bulmaz. Bu nedenle yemek fotoğrafı çekerken ışıklandırma kullanmalısınız. Eğer profesyonel araçlarınız yoksa gün ışığından faydalanabilirsiniz. Ekipmanlarınız varsa şanslısınız. Yemeğin arkasına, yanına koyacağınız ışıkları 45 derece açıyla yansıtarak çok güzel kareler ortaya çıkartabilirsiniz.

3. Yemek Fotoğrafı ve Konsept Kullanımı


Yemek fotoğrafçılığı yaparken beyaz bir fon kullanmak sık kullanılan bir tekniktir. Biraz daha profesyonel görünmek için masa örtüsü, belli bir rengin üzerine odaklanmış, yemekle alakalı nesneler, yemek masasına konulabilecek güzel çiçekler kullanarak fotoğrafınızı daha sanatsal bir hale dönüştürebilirsiniz.

4. Fotoğrafa Derinlik Katmak

Çektiğiniz yemek, kendisinden çok yanında kullandığınız malzemelerle dikkat çeker. Yemeğin kendisi de önemlidir ama yanına koyduğunuz soslar, maydanoz, dereotu gibi malzemeler yemek fotoğrafçılığı daha dikkat çekici bir hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir